JičínDnes.cz
JičínDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Hořice si připomínají sté výročí založení republiky. Na oslavu přijde i Masaryk

06.06.2018
HOŘICE si v sobotu 9. června připomenou sté výročí založení republiky příjezdem historického vlaku s postavou prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Po celý den je připraven bohatý kulturní program, jehož vrcholem bude pietní akt u Masarykovy věže samostatnosti. Na oslavu se lze z Hradce Králové dopravit stylově, a to historickým vlakem.
Pozvánka | Foto: Královéhradecký kraj
Sobotní akce připomene návštěvu prvního československého prezidenta v Hořicích, která se uskutečnila 10. července 1926. Tehdy Tomáše Garrigue Masaryka vítalo na hořickém nádraží nejen místní obyvatelstvo, ale i jednotky československých legií, prvorepublikové armády, sokolové, hasičské sbory a další. Podobná sláva se plánuje i letos.

Sobotní vítání prezidenta na hořickém nádraží bude doplněno o vystoupení Hořické dechovky, folklorního souboru Hořeňák a úspěšné zpěvačky Alžběty Veselé z Hořic. Pořadatelé připravili i ukázku zásahu četnictva a komentovanou prohlídku historických vozidel.

Krátce před 11. hodinou se Masarykova delegace za doprovodu Hořické dechovky a Hořeňáku přesune v průvodu účastníků akce do Střední průmyslové školy sochařské a kamenické na právě vrcholící výstavu "Kámen Hořice 2018". Zájemci si zde mohou zdarma prohlédnout výstavu, ateliéry školy a od třinácté hodiny se zde koná aukce žákovských prací.

Program završí ve čtyři odpoledne příjezd prvního československého prezidenta k Masarykově věži samostatnosti, kde dojde za přítomnosti hejtmana Královéhradeckého kraje, velvyslance Ukrajiny, starostů ukrajinského Zborova a Hořic a přítomných historických jednotek k pietnímu uložení zeminy ze zborovského bojiště do věže samostatnosti. Státní hymna zazní v podání Ratibora a Vesny.

Na závěr pořadatelé připravili slavnostní poklepání prezidenta Masaryka na základní kámen věže původním historickým kladívkem, aby tak symbolizovali záměr města tuto stavu po téměř sto letech dokončit. S dostavbou věže pomůže i Královéhradecký kraj šesti miliony korun.

"Dostavba Masarykovy věže samostatnosti se stane symbolickým sepjetím první republiky s dnešní dobou a věřím, že z ní bude významný turistický cíl i nad rámec našeho regionu," uvedl před časem hejtman Jiří Štěpán.

Do vlaku s Masarykem
Zájemci se mohou na slavnost do Hořic dopravit opravdu stylově, a to přímo historickým vlakem! Z Hradce Králové do Hořic vyjíždí Masarykův vlak 484 008 se salonním vozem T. G. M. a čtyřmi vagony Bai v sobotu 9. června v 9.35.

Komu bude jízda historickým vlakem málo, může pokračovat dál. V 11.20 a poté v 15.30 totiž parní lokomotiva vyjede z hořického nádraží směrem na Jičín a bude možné se s ní svézt. Naopak z Jičína do Hořic vlak odjíždí v 13.30 a v 17.25. Kdo nechce čekat na parní lokomotivu, může cestovat podle jízdního řádu Českých drah, který zůstává nezměněn.

V Jičíně lze během soboty navštívit například velmi atraktivní trénink silničních motocyklů na Cenu města Jičína, výstavu kaktusů a sukulentů na Valdštejnově náměstí, prohlédnout si Regionální muzeum a galerii v Jičíně, kde je otevřená probíhá hravá výstava "Konírna imaginární" autorů bratří Formanových. V zámku je také otevřena pohyblivá expozice Rumcajsův svět Radka Pilaře.

Z Hořic do Hradce Králové Masarykův vlak odjíždí v 18.17. Pro opravdové milovníky železnice a parních lokomotiv je připraveno zhlédnutí zbrojení parní lokomotivy při každé zastávce v Hořicích.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Kulturní pracovníci ve vzdělávání zvýší svou odbornost a načerpají inspiraci v zahraničí

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ - Desítky zaměstnanců z kulturně-vzdělávacích institucí z Královéhradeckého kraje vyjedou v nejbližším roce do zahraničí za praktickým vzděláváním a zvyšováním své kvalifikace. Zahraniční výjezdy budou hrazeny z grantu ve výši ...

Česká obchodní inspekce kontrolovala na východě Čech prodej alkoholu a tabáku nezletilým

Česká obchodní inspekce pro Královéhradecký a Pardubický kraj uskutečnila mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholických nápojů a tabákov ...

Ministr Válek navštívil zdravotnická zařízení v Královéhradeckém kraji

V rámci cesty po Královéhradeckém kraji ministr zdravotnictví Vlastimil Válek jednal s hejtmanem Martinem Červíčkem a navštívil oblastní nemocnice v N ...

Královéhradecký kraj zlepšuje spolupráci při začleňování ukrajinských uprchlíků

Královéhradecký kraj aktuálně pomáhá v rámci projektu "Společně pro Ukrajinu", reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/22_037/0003264, s lepším začleňováním ukraj ...

Nízkopříjmové domácnosti v Královéhradeckém kraji mohou od 16. srpna žádat o kotlíkové dotace

Nízkopříjmové domácnosti mohou již ve středu 16. srpna žádat o dotaci na výměnu neekologických zdrojů vytápění. Jedná se o jednu z posledních možností ...

Neděle 24.9.2023
Královehradecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes