JičínDnes.cz
JičínDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Pod budoucím pavilonem jičínské nemocnice našli archeologové vzácný kus sošky z doby kamenné

19.01.2022
Práce na výstavbě nového multifunkčního pavilonu v oblastní nemocnici Jičín za 318 milionů korun bez DPH pokračují. Stavební firma začala pokládat základy budovy. Hotová už je část záchranného archeologického výzkumu, při kterém archeologové nalezli část unikátní neolitické plastiky.
Foto: kr-kralovehradecky.cz
"Stavební firma v loňském roce nejprve zdemolovala starý pavilon A, který již přes deset let nikdo nevyužíval, a nyní začíná stavět novou budovu. Stavební práce vyjdou na 318 milionů korun. Počítáme také s pořízením náhradního zdroje elektrické energie a soutěžit budeme i vybavení nové budovy," uvedl náměstek pro investice Pavel Bulíček.

Záchranný archeologický výzkum na místě budoucího multifunkčního pavilonu A v jičínské nemocnici začal v září loňského roku. Archeologové zdokumentovali přes sto zahloubených objektů, z nichž většinu tvořily sídlištní jámy z mladší doby kamenné, konkrétně spadající do kultury s lineární keramikou (5 600-5 000 let před Kristem).

"Z tohoto období se podařilo zachytit půdorysy dvou neolitických takzvaných dlouhých domů, přidružené zásobní a odpadní jámy a v tomto prostoru fungovalo i několik dílen na výrobu kamenné industrie. Z dílen byla vyzvednuta celá řada polotovarů kamenné broušené industrie (sekery, ruční mlýnky, brousky) včetně primárních surovin. Soubor zprostředkovává ucelený pohled do jednotlivých fází tehdejšího výrobního procesu," popisuje výsledky výzkumu archeolog jičínského muzea Jiří Unger.

Jako Věstonická venuše


Největším překvapením pro archeology byl však nález zhruba sedm centimetrů velkého fragmentu levé paže z vypálené hlíny. Na jeho povrchu je patrné zdobení svislými rýhami. Kus sošky vznikl v období neolitu, zhruba před 7 000 lety.

"Antropomorfní neolitické sošky jsou na našem území nacházeny především na Moravě v prostředí kultury s moravskou malovanou keramikou, v Čechách jsou známy pouze asi čtyři desítky různých torz a fragmentů," přibližuje její význam Jiří Unger a pokračuje: "Další zachycenou komponentou je žárové pohřebiště z přelomu pozdní doby bronzové a starší doby železné, konkrétně se jedná o tzv. slezskoplatěnickou kulturu (800-450 př. Kr.). Doposud bylo odkryto šest hrobů, které jsou tvořeny souborem různého počtu keramických nádob, z nichž obvykle jedna sloužila jako urna, kam byl vsypán popel zemřelého, ostatní nádoby pravděpodobně obsahovaly potravinové milodary či byly použity při pohřebních rituálech."

Tyto nálezy patří do stejného časového období jako artefakty, které archeologové objevili před zahájením stavby lékárny a nového vjezdu do areálu nemocnice. Ty se nachází několik desítek metrů od současného staveniště.

"Pokud tyto nálezy zkombinujeme se staršími nálezy z okolí nemocnice, tak zde vidíme poměrně rozsáhlou vesnici z mladší doby kamenné a pohřebiště tzv. kultur popelnicových polí," dodává jičínský archeolog.

Ve dnech 11. března až 17. dubna se v Regionální muzeum a galerii v Jičíně uskuteční výstava, kde si zájemci budou moci prohlédnout artefakty ze záchranných výzkumů v roce 2021, tedy i s těmi, které byly objeveny pod jičínskou nemocnicí.

Zdroj: Královéhradecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Střední škola strojírenská a elektrotechnická v Nové Pace bude mít moderní dílny ve Vrchlabí

Královéhradecký kraj zahájil rekonstrukci vrchlabských dílen Střední školy strojírenské a elektrotechnické Nová Paka. Pro praktickou výuku učňovských a středoškolských oborů na pracovišti školy ve Vrchlabí v Horské ulici vybuduje novou přístavbu a ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Příjemci z Královéhradeckého kraje už získali přes 11,5 miliard Kč z regionálních operačních programů

Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Královéhradeckém ...

Program Oprav dům po babičce bude od června nově dostupný pro více domácností

Od června tohoto roku začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dos ...

Královéhradecký kraj podpoří studenty medicíny, kteří v regionu budou pracovat

Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje rozdělí v aktuálním akademickém roce čtyři miliony korun mezi 29 úspěšných žadatelů z řad studentů l ...

Pondělí 17.6.2024
Královehradecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes