JičínDnes.cz
JičínDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Kumburk

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Kumburk letecky od Zdeněk Fiedler Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.

Zřícenina gotického hradu Kumburk se nachází asi 6 km západně od Nové Paky. Hrad byl založen okolo roku 1300 příslušníky mocného rodu Hronoviců, kteří přišli do této oblasti snad již v polovině 13. století. První známý majitel Kumburku je z písemných zmínek Markvart z Goldenburka ze starého severočeského rodu markvartických Vartemberků. Zajímavostí hradu je, že v 17. století sloužil jako vězení nejen pro zločince, ale i pro "rodinné potřeby" majitelů hradu - například Zikmund Smiřický zde od roku 1607 po jedenáct let věznil svou dceru Elišku, která se provinila tím, že se zamilovala do neurozeného nápadníka.

Od roku 1621 patřil Kumburk Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění se zde střídali majitelé. V průběhu třicetileté války byl zpustošen Švédy a roku 1658 na rozkaz císaře Leopolda zbořen.

Do současnosti se dochovaly zříceniny hranolové a kulaté věže, podzemí paláce, rozvaliny bran, hradebních zdí i hospodářských budov.
Dnes je Kumburk jednou z nejromantičtějších a nejzajímavějších hradních zřícenin v Českém ráji.

O správu hradu se stará Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které se také postaralo o vybudování vyhlídkové věže a pořádá zde různé kulturní akce, které mají charitativní účel.

Mapa:Středa 17.10.2018
Královehradecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.